Profil

Kryeministrja e re e Islandës: Katrin Jakobsdóttir

Pasi mbajti pozicionin si zëvendës kryetare e Lëvizjes së Gjelbër të Majtë për 10 vjet, znj. Jakobsdóttir u zgjodh si kryetarja e LGM-së në vitin 2013. Një faktor i rëndësishëm për ngritjen e saj në hierarkinë politike ka qenë periudha 2009-2013, gjatë së cilës ajo shërbeu si Ministre e Arsimit dhe Kulturës dhe Ministre e Bashkëpunimit Nordik. Duke iu referuar rëndësisë së arsimit gjatë një inter...

Çështja Katalane: aktorët dhe faktorët

Lëvizjet katalane pro pavarësisë kanë bërë shpesh thirrje për protesta masive e tubime të cilat kanë pasur pjesëmarrje të madhe nga shtresa të gjera të popullatës. Në 2014, prekur nga kriza financiare dhe ekonomike, dhe rritja në nivele të larta e papunësisë qeveria katalane propozoi një status unik për ta, ngjashëm me atë të shtetit bask, i cili siguronte edhe njëfarë autonomie fiskale. Parlamen...

Të besuarit dhe ambiciozët në rrethin e Merkel

Shumë kohë para se të bëhej kancelarekryeministre, Angela Merkel besonte mendonte se sa e rëndësishme ishte që një politikan të dinte momentin e duhur për t'u larguar nga politika. Jo më kot ajo mendonte arsyetonte seqë ka një fillim dhe ka një fund, duke parë dhe humbjen elektorale të Helmut Kohl më vitin 1998 si një fund të dëshpëruar të udhëheqjes së tij 16-vjeçare. Që nga ajo kohë, ajo ka kon...

Michel Bernard Barnier dhe David Davis, diskutojnë mbi "faturën e divorcit"

Michel Bernard Barnier: kush është kryenegociatori i Komisionit Europian?Michel Bernard Barnier i lindur më 9 janar 1951 është një politikan francez republikan i cili po shërben si kryenegociatori kryesor nga ana e Komisionit Europian për Brexit që nga dhjetori 2016. Lindur në La Tronche në Alpet Franceze, Barnier u diplomua nga ESCP Europe në 1972. Ai ka shërbyer në disa pozicione të rëndësishme...

Arkitekti i ribashkimit Gjerman dhe Babai i Bashkimit Europian- Helmut Kohl

Ai u nda nga jeta në moshën 87 vjeçare dhe vitet e fundit të jetës i kaloi në gjendje jo të mirë shëndetësore. Kancelari gjerman Helmut Kohl punoi për të krijuar një Europë të bashkuar që do të ishte ekonomikisht dhe politikisht e integruar. Ai ishte kancelar i Gjermanisë Perëndimore 1982-1990. Gjatë 1990 kryesoi integrimin e Gjermanisë Lindore në Gjermaninë Perëndimore duke u bërë kështu kancela...

Sylvie Goulard: Ministrja franceze e Forcave të Armatosura që mbron idenë e një Europe Federative

Zonja Sylive Goulard ka lindur në Grasi, Marsejë në 6 dhjetor 1964. Po në të njëjtin vend ka kryer shkollën fillore dhe gjimnazin. Pasi studioi për Drejtësi në Universitetin e Marsejës, shkoi në Paris për të ndjekur studimet në “Institutin e Studimeve Politike” dhe në “Shkollën Nacionale të Administrimit” për promovimin e lirisë, barazisë dhe vëllazërisë në vitin 1989. Midis viteve 2005 dhe 2009...

E ardhmja e Francës, në duart e Macron apo Le Pen?

Emmanuele Macron, e vetmja shpresë e Francës Europiane? I lindur në Amiens, Emmanuel Jean-Michel Frédéric Macron është djali i Françoise (Noguès), fizikant, dhe Jean-Michel Macron, profesor i Neurologjisë në Universitetin e Pikardi. Edukimin fillor e mori më së shumti në vendlindjen e tij në Liceun Jésuites de la Providence, dhe më pas u zhvendos në Paris ku mbaroi dhe vitin e fundit në Licun Hen...

Surprizat e zgjedhjeve parlamentare holandeze 2017

Sondazhet dhe kalkulimet ishin goxha pranë të vërtetës. Ashtu si dhe ishte parashikuar zgjedhjet nxorën fitues kryeministrin aktual Mark Rutte me 21,3% , por me më pak peshë me vetëm 33 vende në parlament, nga 150 vende që ka Parlamenti gjithsej dhe në pritje të koalicioneve që do i bashkohen të njëjtës frymë qeverisëse. Ata ndiqen nga PPV me 13,1% të votave thënë ndryshe me 20 vende në parlament...

Shpend Ahmeti, i vendosur për ta kthyer Prishtinën në një qytet europian

Ndërmjet Kosovës dhe Amerikës Shpend Ahmeti njihet si studenti i Harvardit që ktheu historinë në Kosovë. I lindur më 18 prill 1978 në Prishtinë në një familje të vogël me babain artist të teatrit, nënën mjeke dhe një vëlla më të madh, fëmijëria e tij ka qenë e mirë dhe e këndshme. Trashëgimia më e bukur që ai përmend sot nga prindërit është se ata i kanë ngjizur ndjenjën e solidaritetit dhe të pa...

Antonio Tajani - Një italian si përfaqësues i popullit europian

Këto zgjedhje ishin deri diku të paqarta se cili mund të zgjidhej president, por duket se fitorja e sigurt Tajanit i erdhi, vetëm pas negociatave që partia e tij EPP-së bëri me atë të ALDE-s ditën e votimit. Kandidati Guy Verhofstadt i ALDE u tërhoq nga gara, duke i hapur rrugën formimit të një koalicioni me grupin e qendrës së djathtë. Këtë lëvizje të beftë Verhofstadt e komentoi si një mënyrë p...

Page 4 of 6

371Ndjekës
5616Ndjekës
1944Ndjekës
22Abonues
Ambassade_Niva2_Engelsk
PA_logo