Profil

Zgjedhjet në Suedi: Cili do jetë kryeministri i ardhshëm i vendit?

Zgjedhjet janë përqendruar në tre fuqi kryesore - Partia Social-Demokrate e cila është në qeveri në saj të aleancës me Partinë e Gjelbër, -Aleanca Kryesore opozitare e përbërë nga Partia e Moderuar apo të Moderuarit (M), Partia Liberale dhe Partia Qendrore, dhe partia e kahut të djathtë ekstrem Demokratët e Suedisë (SD). Stefan Löfven i social-demokratëve: A do të vazhdojë të jetë kryeministër i...

Margrethe Vestager – Komisionerja Europiane që po ‘tremb’ gjigandët botërorë të ekonomisë dhe teknologjisë

Po kush është komisionerja europiane e aftë të frikësojë dhe gjigandët e shërbimeve më në zë në rangun botëror? Margrethe Vestager është një politikane daneze e cila ka lindur më 13 prill të vitit 1968. Aktualisht ajo mban postin e Komisioneres për Konkurrencën në Komisionin Europian.  Vestager ka lindur në Glostrup, Zelandë, një vajzë e priftërinjve luteranë Hans Vestager dhe Bodil Ty...

Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez: këmbëngulës, dhe pse drejt sfidave të mëdha

Pedro Sanchez është një ekonomist dhe politikan spanjoll që shërben si Kryeministër i Spanjës që nga 2 qershori 2018. Ai është gjithashtu Sekretar i Përgjithshëm i Partisë Socialiste të Punëtorëve të Spanjës (PSOE) (pozicion i njëjtë me atë të kryetarit të partisë). Ai ka lindur në Madrid në një datë të veçantë, më 29 shkurt 1972. Duket që profesionin e tij të parë si ekonomist e ka trashëguar ng...

Evgeny Morozov – eksperti i teknologjisë që nuk beson te ‘parajsa dixhitale’

Kundërpërgjigjet ishin të menjëhershme dhe të shpejta. Për këtë Mark Zuckereberg u detyrua të dalë përballë Komisioneve të senatorëve në SHBA dhe euro-deputetëve të BE-së për të sqaruar dhe për të qartësuar këtë situatë. Bashkimi Europian nga ana tjetër në muajin maj, pak kohë pas skandalit futi në zbatim Rregulloren për Mbrojtjen e të Dhënave (GDPR) që synon përpos të tjerave forcimin e masave p...

Galina Timchenko: simboli i një zëri të lirë në mërgim

Galina Timchenko u lind më 8 maj të vitit 1962 në Moskë. Timchenko u diplomua në Institutin Mjekësor të Moskës, por duket që interesi i saj i vërtetë nuk ishte mjekësia por gazetaria. Nga viti 1997 deri në vitin 1999 punoi si redaktore në gazetën Kommersant. Në vitin 1999 ajo u transferua në portalin e sapo krijuar online në Rusi, Lenta.ru, dhe në vitin 2004, ajo mori postin e kryeredaktores në t...

Salvini apo di Maio, dy politikanë jo-konvencionalë që aspirojnë të udhëheqin Italinë

Në këtë situatë të dy këta udhëheqës të rinj partish, Salvini dhe di Maio kërkojnë të qeverisin Italinë e duket që do bëjnë çdo gjë për të arritur këtij qëllimi. Ndërkohë përpjekjet e Presidentit Italian, Mattarella për ti vendosur në diskutime në mënyrë që të arrihet një marrëveshje kanë rezultuar pa sukses. Situata është e ndërlikuar: M5S duket me e hapur për koalicion, por Partia Demokratike e...

Cilët janë përfaqësuesit Europianë me rëndësi strategjike për Ballkanin dhe Shqipërinë?

Në fund-muajin shkurt, Presidenti i Komisionit Europian Juncker filloi dhe turin e tij Ballkanik, ku vizitoi kryeqytetet e Ballkanit Perëndimor me qëllim prezantimin e strategjisë së zgjerimit dhe për të rikonfirmuar mbështetjen për integrimin e rajonit në BE. Gjatë vizitës së tij në Tiranë, presidenti Juncker vlerësoi si impresionuese reformat e ndërmarra nga shteti shqiptar dhe institucionet pë...

Aktorët kyç të Presidencës Bullgare të Këshillit të BE (janar – qershor 2018)

Motoja e Presidencës bullgare do të jetë e njëjtë me moton kombëtare të shtetit Bullgar "Bashkimi bën fuqinë", moto e cila është e gdhendur mbi hyrjen e Asamblesë Kombëtare Bullgare. Në programin e saj, i cili gjendet dhe në faqen zyrtare kushtuar Presidencës Bullgare www.eu2018bg.bg, Bullgaria ka vendosur 4 prioritete një ndër të cilat është dhe Ballkani Perëndimor. 1. Perspektiva Europiane e Ba...

Portugezi Mario Centeno: I pari kryetar i Eurogrupit që vjen nga një vend i Eurozonës i prekur nga kriza financiare

Eurogrupi është një organ joformal në të cilin ministrat e financave dhe ekonomisë nga vendet anëtare të eurozonës diskutojnë çështjet që kanë të bëjnë me përgjegjësitë e përbashkëta të vendeve të tyre në lidhje me monedhën e përbashkët Euro. Eurogrup u krijua me kërkesë të Francës si një forum për bashkërendimin e politikave dhe konsultimeve për çështjet e eurozonës, miratuar nga Këshilli Europi...

Kryeministri më i ri në Europë, Sebastian Kurz

I njohur dikur si fëmija “gjeni”, Kancelari aktual i Austrisë Sebastian Kurz u lind më 2 gusht të vitit 1986. Babai i tij ishte inxhinier, ndërsa nëna ka pasur profesionin e mësueses. Ai ka studiuar për drejtësi, por pasioni i madh për politikën e shtyu ta linte shkollën dhe sot është kryeministër i vendit. Sipas medias së njohur Vox, austriakët e quajnë atë Wunderwuzzi - "fëmija i çuditshëm". Në...

Page 3 of 6

371Ndjekës
5616Ndjekës
1944Ndjekës
22Abonues
Ambassade_Niva2_Engelsk
PA_logo