Profil

Profil Qershor 2019: Njihuni me disa nga mbështetësit e mbrojtësit e refugjatëve në Europë

    Carola Rackete: Simbol i humanizmit Më 29 qershor 2019 ndodhi ngjarja që solli lakimin e vetëm një emri: Carola Rackete heroina e ujërave mesdhetare. Ajo është kapitenia e anijes “Sea Watch 3”, e cila bëri të mundur shpëtimin në det të hapur të 42 emigrantëve me origjinë afrikane që gjendeshin në kushte të këqija shëndetësore në mes të detit. E ndodhur në situatë emergjente ajo u an...

Arba Kokalari: Për herë të parë në Parlamentin Europian, një shqiptare si eurodeputete

Kush është Arba Kokalari? Arba u lind në Tiranë më 27 nëntor 1986. Ajo është mbesa e disidentes, shkrimtares dhe atdhetares së njohur Musine Kokalari, e cila ishte një ndër viktimat e regjimit dikatorial. Pas viteve 90’ Arba u zhvendos familjarisht në Suedi ku dhe jeton prej vitesh. Arsimin fillor e kreu në shkollën muzikore “Adolf Frederik”. Me politikë ajo filloi të angazhohej që në moshën 16 v...

Rezultatet surprizë të zgjedhjeve presidenciale në Ukrainë: Kush është presidenti i ardhshëm i Ukrainës?

Zelensky: Komediani që u bë president Pse ukrainasit i besuan kaq bindshëm Zelenskyt dhe çfarë duhet të presin prej tij? Zgjedhjet presidenciale shënuan disa rekorde. Komisioni zgjedhor i vendit publikoi një ditë pas zgjedhjeve, më 22 prill 2019 se Zelensky fitoi 75% të votave, kundrejt 25% të rivalit Poroshenko. Një rezultat i tillë nuk ishte parë që prej 30 vitesh, kur Ukraina shpalli pavarësin...

Zuzana Caputova: Presidentja e re sllovake që do të luftojë korrupsionin

Ajo është një kritike e ish-qeverisë së Sllovakisë dhe një aktiviste kundër korrupsionit, ka fituar zgjedhjet presidenciale të Sllovakisë, duke u bërë kështu e para grua në Europën Qendrore që do të shërbejë në krye të shtetit. Caputova, një avokate e çështjeve të mjedisit me pothuajse asnjë përvojë politike, mundi diplomatin e profilit të lartë, komisionerin europian për energjinë Maroš Sefcovic...

Zaev dhe Tsipras - Liderët e Ndryshimit në rajonin e Ballkanit?

Përveç normalizimit të marrëdhënieve midis dy vendeve, zbatimi i marrëveshjes çoi në hyrjen e Maqedonisë në NATO në shkurt të këtij viti dhe përsa i përket Greqisë, shihet si një mundësi e mirë për të rifituar rëndësinë e saj të humbur në BE gjatë kësaj periudhe. Në fjalimin e mbajtur gjatë konferencës së Mynihut, pas marrjes së çmimit, Zoran Zaev theksoi se zgjidhja e mosmarrëveshjes mes Greqisë...

Theresa May, kryeministja që po përballet me Brexit-in

Kush është Theresa May? Theresa Mary May u lind më 1 tetor 1956 në Eastbourne, Sussex. Babai i saj punonte për Kishën e Anglisë, ndërsa nëna e saj ishte një shtëpiake. Ajo studioi gjeografi në St. Hugh's College, në Universitetin e Oxford-it dhe u diplomua në vitin 1977. Gjatë kësaj kohe ajo takoi bashkëshortin e saj aktual Phillip May dhe të dy u martuan në vitin 1980. Ajo e filloi karrierën e s...

Annegret Kramp-Karrenbauer, pasuesja e Dinastisë Merkel

Kryetarja e re e CDU pritet të jetë në këtë post së paku deri në vitin 2021. Sfida e saj e parë është të zbusë përçarjet në parti pas kësaj fushatë, mes përkrahësve të saj dhe përkrahësve të zhgënjyer të kundërshtarit. Kramp-Karrenbauer vjen nga një sfond kulturor krejtësisht tjetër nga Merkel, e cila ka lindur në Hamburg por u rrit pas Perdes së Hekurt në Gjermaninë Lindore. Udhëheqësja e re ka...

Parabola e ish-Kryeministrit maqedonas Nikola Gruevski

Cili ishte Nikola Gruevski, dhe si arriti ai të ishte kryeministër për gati 10 vite? Nikola Gruevski ka lindur më 31 Gusht 1970 në Shkup. Ai është diplomuar në Fakultetin e Ekonomisë në Prilep, pranë Universitetit “Shën Kliment Ohridski” – Manastir në vitin 1994, dhe më 12 dhjetor të 2006-ës ka përfunduar studimet master në Fakultetin Ekonomik në Universitetin “Shën Kirili dhe Metodij” në Shkup....

Rivaliteti në Poloni: E ardhmja e euroskepticizmit dhe populizmit polak?

Nga ana tjetër rezultatet e zgjedhjeve rajonale të zhvilluara këtë Tetor në Poloni duken si pikënisja e një lufte të madhe mbi të ardhmen e Europës, pas Brexit dhe Viktor Orban të Hungarisë, aleat i PiS, ku siç shihet Partitë e krahut të djathtë po influencojnë në të gjithë kontinentin duke tronditur kështu Bashkimin Europian. Krerët e BE nga ana tjetër shprehen se ndryshimet që partia Ligj dhe D...

Luigi Soreca – Ambasadori i ri i BE-së në Shqipëri

Përpara se te caktohej Ambasador i BE- së në Shqipëri, z. Soreca mbante pozicionin e Drejtorit të Sigurisë në DG HOME të Komisionit Europian, ku mbikëqyrte politikat e BE-së në luftën kundër terrorizmit dhe radikalizmit, krimit të organizuar, trafikimit të drogës, korrupsionit dhe krimit kibernetik. Ai ka kontribut të veçanti sidomos në fushat që lidhen me sigurinë, migracionin dhe trafikimin, lu...

Page 2 of 6

371Ndjekës
5616Ndjekës
1944Ndjekës
22Abonues
Ambassade_Niva2_Engelsk
PA_logo