Profil

Matteo Renzi dhe David Cameron, një Ciao dhe një Goodbye ndryshe...

Matteo Renzi: kush është njeriu që udhëhoqi referendumin kushtetues në Itali? Ardhja e tij në pushtet erdhi me një farë popullariteti të veçantë në Itali, gjë që në fakt duket se tashmë është tejet larg situatës që u paraqit në fillim të muajit dhjetor me mbajtjen e referendumit. Kryeministri italian vuri në ‘lojë’ postin e tij, për një ‘PO’ apo për një ‘JO’, ku kjo e fundit shërbeu për t’i prerë...

Federalisti gjerman Schulz

I lindur më 1955 në qytetin e Rhinerlandit, afër kufirit të Gjermanisë me Holandën dhe Belgjikën, Schulz do ta fillonte karrierën politike në moshën 19 vjeçare ku u anëtarësua në Partinë Social Demokratike të Gjermanisë. Për rreth 11 vjet që nga 1986, kur ishte vetëm 31 vjeç ai do të mbajë postin si kryebashkiak i Vestfalisë se Veriut, duke hyrë në histori si kryebashkiaku më i ri i zgjedhur ndon...

Kristalina Georgieva, nga Komisioni Europian drejt Bankës Botërore

Puna e saj konsiston në mbrojtjen e buxhetit të BE-së nga mashtrimi dhe korrupsioni dhe zhvillimi i një politike për mirëmenaxhimin e koorporatave në Komision. Po ashtu, Georgieva është e ngarkuar me organizimin e brendshëm të Komisionit Europian si institucion, dhe siguron që burimet e Komisionit të përdoren për të trajtuar prioritetet e caktuara. Por angazhimi i saj për Komisionin Europian nuk...

Guy Verhofstadt: Negociatori i Brexit dhe Eurodeputeti që beson te Shtetet e Bashkuara të Europës

Guy Verhofstadt, është lideri karizmatik i grupit ALDE (Aleanca e Liberalëve dhe Demokratëve për Europën) në Parlamentin Europian. I diplomuar për Drejtësi në Universitetin Shtetëror të Ghentit dhe me një karrierë të gjatë politike, politikani belg është shumë popullor dhe i njohur në të gjitha hapësirat e BE-së, në veçanti për fjalimet e tij të apasionuara në favor të krijimit të një federate të...

Europianët kampionë të Lojërave Olimpike Rio 2016

Sporti ka një rëndësi të veçantë për Bashkimin Europian i cili i vlerëson aktivitetet sportive dhe zhvillimin e aktiviteteve të tilla si mënyrë mjaft e mirë për të zhvilluar dhe promovuar vlerat që BE ka në themel si: solidariteti, toleranca, gjithëpërfshirja dhe konkurrenca, edukimi dhe ndërgjegjësimi mbi këto vlera. Gjithashtu Strategjia Europiane e 2020 mbështetet mjaft te zhvillimi i sportit...

Miroslav Lajčák

Një aktor i rëndësishëm në politikën sllovake por edhe më gjerë është pa dyshim Ministri i Jashtëm sllovak dhe njëkohësisht zëvendës Kryeministri, Miroslav Lajčák. Me një karrierë të pasur dhe eksperiencë në institucionet e BE-së me fokus kryesor Ballkanin, sigurinë e brendshme dhe të jashtme të BE-së dhe së fundmi i shpallur dhe si kandidat për postin e Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, Miro...

Sadiq Khan: zgjedhja alternative e Londrës

Prindërit e tij punonin shumë për faktin se mbështetnin financiarisht dhe të afërmit e tyre në Pakistan. Për ti ardhur në ndihmë familjes, gjatë ditëve të pushimeve sidomos në verë, Sadiq punonte në supermarket. Ai tregon se kanë qenë të paragjykuar dhe kanë hasur shpesh racizëm gjë që e cila e detyroi Khan dhe vëllezërit e tij të merrnin leksione boksi. Përveç boksit sporte të tjera që Khan ka p...

Vizioni i Politikës së Jashtme të Mogherinit

E më së fundmi, momenti shumë i komentuar e që do mbahet mend për shumë kohë- përlotja e Mogherinit gjatë deklaratës për shtyp pas sulmeve terroriste- duke nxjerrë në pah anën e brishtë të një protagonistit më të rëndësishëm të politikës së jashtme të Unionit. Zgjedhja e Federica Mogherinit në postin e Përfaqësueses së Lartë, nuk u mirëprit nga të gjithë vendet e BE-së, gjithashtu nuk u kalua pa...

Hipsteri Mateusz Kijowski, rezistencë e aktivizëm në Poloni

Me dy vathë në vesh, mjekër të pa kuruar dhe flokë të gjatë, Mateusz Kijowski ka tërhequr vëmendjen jo vetëm për shkak të pamjes së tij të jashtme të pazakontë, por edhe për shkak të lëvizjeve shoqërore kundër partisë aktuale në fuqi. Përpjekjet e tij aktiviste kanë filluar kohë më parë si organizator i fushatës kundër vaksinimit të detyrueshëm për fëmijët e porsalindur. Më vonë, Mateusz krijoi o...

Anne-Marie Imafidon- frymëzim për femrat sipërmarrëse në shkencë, teknologji e inxhinieri

Në moshën 10 vjeçare ajo fitoi një bursë në shkollën private të Shën Jozefit, duke ndjekur shkollën një vit më shpejt se bashkëmoshatarët. Arriti të kalonte dy provime GCSE në matematikë dhe në teknologjinë e informacionit, dhe vetëm 13 vjeç siguroi një bursë britanike për të studiuar matematikë në Universitetin Johns Hopkins. Mban rekordin botëror të personit më të ri( 11 vjeç) që ka kaluar nive...

Page 5 of 6

371Ndjekës
5616Ndjekës
1944Ndjekës
22Abonues
Ambassade_Niva2_Engelsk
PA_logo