Profil

Ambasadorët e Rinj Europianë të Shqipërisë, pritshmëritë dhe objektivat

Si filloi e gjitha dhe çfarë sjell të re kjo nismë? Nisma Ambasadorët e Rinj Europianë (YEA), është pjesë e Programit Rajonal të Komunikimit të Bashkimit Europian për Ballkanin Perëndimor (WeBalkans, 2020), nisur në fillim të këtij viti. Kjo ishte thirrja e parë për aplikime e cila mblodhi rreth 400 kandidatë nga vendet e Ballkanit Perëndimor. Për t’u bërë pjesë, aplikantëve u kërkohej...

Ministrat e Shëndetësisë të shteteve më të prekura në Europë

Gjatë ditëve të fundit të gushtit, Spanja ka shënuar rreth 19 mijë infektime të reja, fakt i cili detyroi kryeministrin Sançez të dërgojë në ndihmë të rajoneve forca të shumta ushtarake për mbikëqyrjen e zbatimit të masave shtrënguese. Presidenti francez ndërkohë mblodhi Këshillin e Sigurisë Kombëtare për të diskutuar për situatën më të fundit të krijuar nga Covid-19 dhe përcaktimin e masave mbro...

Janar 2020: Boris Johnson - Kryeministri i Brexit

Për këtë arsye profili i muajit janar është kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, që përfundoi me sukses atë që nuk  e arriti dot kryministrja May dhe që e votoi 52% e qytetarëve britanikë: Brexit-in.  *** Lindur më 19 qershor të vitit 1964, në New York City, Alexander Boris de Pfeffel Johnson, i njohur ndryshe si Boris Johnson, është një politikan, shkrimtar dhe ish-gazetar britanik,...

Dhjetor 2019: Komisioneri i ri për Zgjerimin, Várhelyi dhe Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Borrell: A do të sjellin zhvillime të reja për Ballkanin Perëndimor dhe procesin e integrimit europian?

Cilat janë qëndrimet e tyre ndaj BE-së, rolit të saj gjeopolitik dhe mbi të gjitha zgjerimit? Po qasja e tyre ndaj vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe integrimit të tyre ne Union? Ju sjellim një profil të eksperiencave të tyre akademike dhe profesionale, dhe masave që synojnë të ndërmarrin gjatë mandatit të tyre në komisionin e ri Europian. Josep Borrell dhe politikat e tij Europiane Josep Borrel...

Nëntor 2019: Jean-Claude Juncker - një jetë dedikuar Europës

  Kush është Jean-Claude Juncker ? Jean-Claude Juncker lindi më 9 dhjetor 1954 në komunën Redange, të Luksemburgut, në vendin e dytë më të vogël anëtar të BE. Lufta e Dytë Botërore dhe pasojat e saj shkatërrimtare, ku babai i tij ishte i detyruar të shërbente në ushtrinë gjermane gjatë asaj kohe pati ndikim në formimin e tij dhe besimet dhe aspiratat për një Europë të paqtë dhe të bashkuar....

Shtator 2019: Ambasadorët e Javës Europiane të Sportit, jo thjesht sportistë, por shumë më tepër!

Me moton #BeActive  sfida për  javën e 5-të të sporteve ishte #5minChallenge – Sfidë për 5 minuta. Kjo pasi bazuar në studime: edhe kryerja e disa ushtrimeve për disa minuta, por të realizuara rregullisht ndikon në mirëqenien e njerëzve. Nëpërmjet kësaj sfide në të cilën mund të merrte pjesë çdokush Java Europiane e Sportit 2019 tregoi shembuj realë sesi në vetëm kaq pak kohë njerëzit...

Gusht 2019: Eurodeputetët në moshën më të re që ka pasur Parlamenti Europian ndër vite

Ata janë tre:     -Kira Peter-Hansen, 21 vjeçe, e sapozgjedhur në zgjedhjet e këtij viti 2019 ita     -Dimitar Stoyanov,  i cili kur u zgjodh në zgjedhjet e Parlamentit Europian në vitin 2007 ishte 23 vjeç; -       -Amelia Andersdotter, e zgjedhur në zgjedhjet e Parlamentit Europian të vitit 2011 në moshën 24 vjeçare;   Cila është Kira Peter...

Ursula von der Leyen: presidentja e parë femër e Komisionit Europian

Cila është Ursula von der Leyen, dhe si arriti ajo të bëhej Presidente e Komisionit Europian? Edhe pse gjermane, Ursula von der Leyen ka lindur më 8 tetor të vitit 1958 në Belgjikë. 13 vitet e para të jetës së saj i kaloi në Bruksel. Ajo ishte një nga shtatë fëmijët e familjes së saj, një familje e krishterë që i përmbahej një modeli tradicional të familjeve të Gjermanisë perëndimore. Babai i saj...

Profil Qershor 2019: Njihuni me disa nga mbështetësit e mbrojtësit e refugjatëve në Europë

    Carola Rackete: Simbol i humanizmit Më 29 qershor 2019 ndodhi ngjarja që solli lakimin e vetëm një emri: Carola Rackete heroina e ujërave mesdhetare. Ajo është kapitenia e anijes “Sea Watch 3”, e cila bëri të mundur shpëtimin në det të hapur të 42 emigrantëve me origjinë afrikane që gjendeshin në kushte të këqija shëndetësore në mes të detit. E ndodhur në situatë emergjente ajo u an...

Arba Kokalari: Për herë të parë në Parlamentin Europian, një shqiptare si eurodeputete

Kush është Arba Kokalari? Arba u lind në Tiranë më 27 nëntor 1986. Ajo është mbesa e disidentes, shkrimtares dhe atdhetares së njohur Musine Kokalari, e cila ishte një ndër viktimat e regjimit dikatorial. Pas viteve 90’ Arba u zhvendos familjarisht në Suedi ku dhe jeton prej vitesh. Arsimin fillor e kreu në shkollën muzikore “Adolf Frederik”. Me politikë ajo filloi të angazhohej që në moshën 16 v...

Page 1 of 5

9,455 Ndjekës
56,743 Ndjekës
43,501 Ndjekës
16 Abonues